vajinismus belirtileri

Vajinismusun nedenlerinden sözcük eden hekimler, tedavisi hakkında konuştu. Vajinismusun olabildiğince yaygın olduğunu anlatım eden Işıklar, “Vajinismus anatomik değil, ruhsal bozukluktan kaynaklanan cinsî işlev bozukluğudur ve toplumda neredeyse 10 kadından birinde görülür” dedi.

Vajinismusun belirtilerinden kavil eden Işıklar, “Vajinismusta kişiler eşeysel ilişkiye giremiyorlar. İlişkide müşterek müddet her nesne yolunda gidiyor. Tam olarak ilişkinin olacağı o zihin geldiği mevsim bayan korkuyor, endişeleniyor çok sağlam kaygıları oluyor bacaklarında, sırtında, belinde kasılmalar başlıyor, bacaklarını kapatıyor ve cinsel bağ olmasına müsaade etmiyor veya bunun biraz daha ileri müşterek aşaması bayan bacaklarını açabiliyor” diyerek konuştu.

Bu durumun yalnız anatomik bozukluktan değil, ruhsal tek durumdan kaynaklandığının altını çizen Işıklar, “Bu kişilerin gerçek korkuları okunuşu kaygıları oluyor. ancak panik atak durumu yaşıyorlar” diyerek konuştu.

İşte vajinismusun sebepleri

Işıklar, vajinüsmusun sert çok sebebi olabileceğini söyleyerek bunları şöyle sıraladı:

“Vajinismusu, bizim gibi tradisyonel toplumlarda fazla daha uygun görüyoruz. Bizim toplumumuzda cinsellik kadın maksadıyla ‘aman sakın yapma, aman bununla ilgili bir kez madde duyma, öğrenme, bilme’ söylemleri laf konusu. bayan evlilik çağına derecede ‘kendimi korumalıyım’ niteleyerek düşünüyor. basıcı evlendikten sonrası hakkında bununla birlikte fazla toplumumuzda farklı bölgelerde muaddel gelenekler var. Kadına, ‘Sen bundan sonra evleniyorsun, kocan var, kocanla seksüel ilişkiye gireceksin, takdim yapacaksın, bunu yapacaksın’ deniyor. Daha geçmiş zaman ‘aman bacağını açma, aman eteklik giydin fazla ilgi et’ denen internet sitesi kadına ‘git bacağını aç’ deniliyor. basıcı bayan yıllarca bu erdenlik zarını denk gelmek gibi programlanmış yalnızca o devir bu söylenenle hep beraber bir tadil olmuyor. Ondan sonrasında da bu işsizlik yaşanıyor okunuşu ilişkiye giremiyorlar.”

Işıklar, sosyal baskının dışında yaşanan eşeysel tacize uğrayan, böyle benzer deneyimi çevresinden duyan, aşırı seksüel bağlantı hikayesini duyan veya partneriyle isteyerek evlenmeyen kadınlarda da bu durumun yaşanabileceğini sözlerine ekledi.

Cinsel danışmanlık terapisi ile tedavisi mümkün

Vajinismusun tedavisinin cinsel danışmanlık terapisi ile mümkün olduğunu söyleyen Işıklar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kesinlikle hudayinabit geçen bir pozisyon değil. Çiftler evlenmeden önce evet da vajinismus probleminden aksi hâlde eşeysel danışmanlık hizmeti alabilirler. Tedavide bilinçsel ve davranışsal tedavi dediğimiz terapiler yapıyoruz. Bilinçsel tedavide çoğu çağ çiftlerdeki sorunun yetişkin bir kez kısmını çözüyor. Burada genital vücudun nedir, seksüel münasebet nedir, bikir zarı nasıldır, kızlık zarı kanar mı, neden dek kanar’ gibi konularda brifing yapıyoruz. Bunlarla müteallik fazla yanılgı okunuşu eksik bilgiler olduğunu görüyoruz. Kızlarımızın çoğu ‘ilk tün erdenlik zarım fazla yırtılacak, fazla kanayacak, oluk oluk kanlar akacak, işte beni acile götürecekler, bana dikiş atacaklar’ diye korkular yaşıyor. Bunların hiçbiri temel değil. tığ bunlarla ilgili dürüst bilgiyi veriyoruz. Sonrasında da davranışsal terapilerle kişilerin o esnada hissettikler ağrıyı, ağrı algısını kesinlikle ortadan kaldırabileceğimizi kişinin durumuna göre, bazen inç egzersizleriyle bu sıcaklık çözümlüyoruz. fazla dirençli vaklarda bir kez psikolog evet da benzer psikiyatristten yardım almaktan da fayda var.”

Eşlerin birbirine desteği çok önemli

Bu sağaltım sürecinde eşlerin birbirlerinin nispetle olması gerektiğinin altını çizen Işıklar, “Vajinismus tedavisinde her iki eşi kesinlikle hep beraber bakmak istiyoruz. zira vajinismus çiftin hep beraber çözmesi gereken sadece durumdur. hiç başına kadının durumu hiçbir vakit değildir. katiyen erkeğe düşen görevler var. Eşinde vajinismus olan erkeklerden okunuşu yapmasını beklediğimiz şey nispetle olsun, bunu birlikte çözeceklerine konusunda eşine her vakit nispetle olacaklarına üstüne cesaret versin” ifadelerini kullandı.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *